SPORVOGNSREJSER
Sporvognsrejser logo

Fahrerkabinenmitfahrt Linie 1 - 2009 - Gera und seine Straßenbahn

Bruger: Vakuumverduenner.
Sprog: Tysk.
Dato: Marts 2009 til maj 2009.
By: Gera (Tyskland).

Videoen viser

Geraer Verkehrsbetrieb (GVB)
Sporvognslinje 1, i retning mod Zwötzen.

Beskrivelse

Auch kostenlos für Blu-ray Disc.
Mehr Informationen dazu unter http://peter-ruppert.de/html/heim.html Gera und seine Straßenbahn.
Fahrerkabinenmitfahrt mit der Linie 1.

Die Haltestellen für eine direkte Anfahrt:
0:55 Untermhaus.
1:50 Ernststraße.
3:05 Friedrich-Naumann-Platz.
4:45 Otto Dix.
6:15 Hauptbahnhof/Theater.
7:55 Puschkinplatz.
10:15 Heinrichstraße.
13:00 Schmelzhüttenstraße.
14:15 Erfurtstraße.
16:10 Wintergarten.
17:45 Pforten.
19:05 Lasurstraße.
21:20 Zwötzen.
22:40 Lasurstraße.
24:00 Pforten.
25:45 Wintergarten.
27:30 Erfurtstraße.
28:25 Schmelzhüttenstraße.
31:20 Heinrichstraße.
33:05 Puschkinplatz.
35:30 Hauptbahnhof/Theater.
37:05 Otto Dix.
38:30 Friedrich-Naumann-Platz.
39:50 Ernststraße.

Fahrerkabinenmitfahrt Linie 1 - 2009 - Gera und seine Straßenbahn

Videoens placering


Tilføj en kommentar

Dit navn

Se også

Linje: Gera ekstralinje 2
Links om sporvogne i Gera
Museum: Straßenbahnmuseum Gera
Selskab: Geraer Verkehrsbetrieb (GVB)
Videoer om sporvogne i Gera

Sidst opdateret: 30. juni 2022.

© 2004-2022: Henrik Boye

Tysklands flag

Storbritanniens flag

Følg Sporvognsrejser på Facebook