Hong Kong Tram (50 minutes) Ride

Bruger: hongkongmap.
Sprog: Engelsk.
Dato: 13. april 2011.
By: Hongkong (Kina).

Videoen viser

Hongkong Tramways Limited
Sporvognslinje Blå.
Sporvognslinje Brun.
Sporvognslinje Grøn.
Sporvognslinje Light green.
Sporvognslinje Lilla.

Beskrivelse

https://mapsengine.google.com/map/edit?mid=zV8TaTB7I37I.kxJbwGmb0EYc

This is a eastbound tram ride from Kennedy Town to Shau Kei Wan.

Catchick Street 吉席街 0:00:05
Smithfield 士美非路 0:00:53
North Street 北街 0:01:12
Sands Street 山市街 0:01:38
Kennedy Town Praya 堅彌地城海旁 0:01:47
Holland Street 荷蘭街 0:01:59
Sai Cheung Street 西祥街 0:02:21
Collinson Street 歌連臣街 0:02:42
Queen Road West 皇后大道西 0:03:00
Des Voeux Road West 德輔道西 0:03:14
Shek Tong Tsui Terminus石塘咀總站 0:03:45
Hill Road 山道 0:04:10
Whitty Street 屈地街 0:04:53
Ka On Street 嘉安街 0:05:31
Water Street 水街 0:06:14
Chiu Kwong Street 朝光街0:06:29
Western Street 西邊街 0:06:56
Centre Street 正街 0:07:22
Eastern Street 東邊街 0:07:57
Wilmer Street 威利麻街 0:08:22
Sutherland Street 修打蘭街 0:08:35
Queen Street 皇后街0:08:54
Bonham Strand Street West 文咸西街 0:09:04
Wing Lok Street 永樂街 0:09:15
Connaught Road West 0:09:36
Western Market 西港城 0:10:02
Morrison Street 摩利臣街 0:10:10
Cleverly Street 急庇利街 0:10:25
Des Voeux Road Central 德輔道中 0:10:57
Hiller Street 禧利街 0:11:03
Man Wa Lane 文華里 0:11:24
Rumsey Street 林士街 0:12:05
Wing Wo Street 永和街 0:13:01
Gilman Street 機利文街 0:13:47
Jubilee Street 租庇利街 0:14:38
Queen Victoria Street 域多利皇后街 0:14:54
Pottinger Street 砵典乍街 0:15:17
Pedder Street 畢打街 0:16:24
Ice House Street 雪廠街 0:16:51
HSBC 0:17:08
Legislative Council Building 0:17:18
Queensway Road 金鐘道 0:17:53
Johnston Road 莊士敦道 0:20:25
Fenwick Street 分域街0:20:35
Lun Fat Street 聯發街 0:20:53
Ship Street 船街 0:21:05
Tai Wong Street East 大王東街 0:21:15
Swatow Street 汕頭街 0:21:23
Spring Garden Lane 春園街 0:21:46
Tai Wo Street 太和街 0:22:15
Fleming Road 菲林明路 0:22:36
Burrows Street 巴路士街0:23:15
Mallory 茂羅街 0:23:25
Hennessy Road 軒尼詩道 0:23:50
Tonnochy Road 杜老誌道 0:24:01
Tin Lok Lane 天樂里 0:24:27
Percival Street 波斯富街 0:25:42
Yee Wo Street 怡和街 0:26:44
Suger Street 糖街 0:27:07
Causeway Road 高士威道 0:28:08
Victoria Park 維園 0:28:33
King's Road 英皇道 0:29:58
Lau Li Street 琉璃街 0:30:37
Tsing Fung Street 清風街 0:30:58
Wing Hing Street 永興街 0:31:17
Mercury Street 水星街0:31:27
Jupiter Street 木星街 0:31:38
Shell Street 蜆殼街 0:31:52
Oil Street 油街 0:32:21
Boat Street 艇街 0:32:35
Power Street 大強街 0:32:54
North Point Road 北角道 0:33:33
Tong Shui Road 糖水道 0:34:23
Kam Ping Street 錦屏街 0:34:39
Shu Kuk Street 書局街 0:34:47
Kam Hong Street 琴行街 0:35:20
Tin Chiu St 電照街 0:35:45
Healthy Street West 健康西街 0:36:10
Healthy Street East 健康東街 0:37:06
Java Road 渣華街 0:37:58
Finnie Street 芬尼街 0:39:11
Tong Chong Street 糖廠街 0:39:26
Psn Hoi Street 濱海街 0:39:46
Westlands Road 華蘭路 0:40:42
Yau Man Street 祐民街 0:40:50
Greig Road 基利路 0:41:03
Shipyard lane 船塢里 0:41:26
Hong On Street 康安街 0:41:41
Taikoo shing Road 太古城道 0:43:16
Shau Kei Wan Road 筲箕灣道 0:43:34
Tai Lok Street 太康街 0:44:04
Tai On Street 太安街 0:44:31
Hoi Ming Street 海寧街0:45:00
Hoi An Street 海晏街 0:45:18
Hing Man Street 興民街0:45:45
Aldrich Bay Road 愛秩序灣道 0:46:20
Sun Sing Street 新成街 0:46:30
Nam Hong Street 南康街 0:47:26

https://tinyurl.com/8r8b2smf

Editing software, Corel VideoStudio 14, is sponsored by Intelligent Software Co., Ltd (智恆軟件有限公司).

Videoens placering


Tilføj en kommentar

Dit navn

Se også

Linje: Hongkong kabelbane Peak Tram
Links om sporvogne i Hongkong
Selskab: Hongkong Tramways Limited

Sidst opdateret: 28. juni 2021.

© 2004-2021: Henrik Boye

Tysklands flag

Storbritanniens flag

Følg Sporvognsrejser på Facebook

SPORVOGNSREJSER
Sporvognsrejser logo