Trams in Dublin 2013-09-27

Bruger: bercenicity.
Sprog: Engelsk.
Dato: 27. september 2013 til 13. oktober 2013.
By: Dublin (Irland).

Videoen viser

Luas
Lavgulvsledvogn 4011, fabrik Alstom, type Citydis 401, på sporvognslinje Rød, i retning mod Connolly.
Sporvognslinje Grøn, i retning mod St. Stephen's Green.

Beskrivelse

Trams in Dublin in late September 2013.
For system map and stop names see http://urbanrail.net/eu/ie/dublin/dublin.htm Dublin Luas (Light Rail) and DART.

Trams on the Red Line are:
- Alstom Citadis 301 (the 3000 series) - originally ~30m, lengthened to ~40m by adding a motor truck and a floating section.
- Alstom Citadis 401 (the 4000 series) ~40m.

On the Green Line the trams are:
- Alstom Citadis 402 (the 5000 series) ~40m.

Red Line:
00:00 Busaras.
00:34 Busaras-Connolly junction.
01:51 Mayor Square - Spencer Dock.
02:57 The Point.
03:58 Busaras - Abbey Street.
05:16 Abbey Street.
05:30 Museum - Heuston.
06:59 Heuston.
07:12 Heuston - James's.
08:52 Rialto.
10:10 Suir Road - Goldenbridge.
10:24 Goldenbridge - Drimnagh.
11:07 Drimnagh - Blackhorse.
11:32 Blackhorse - Bluebell.
12:18 Bluebell - Kylemore.
12:39 Kylemore - Red Cow.
14:45 Red Cow.
15:48 Belgard.
16:53 Belgard - Fettercairn.
17:19 Cheeverstown.
17:42 Saggart.
18:12 Saggart - Fortunestown.
19:03 Fortunestown - Citywest Campus.
19:31 Citywest Campus.
19:57 Tallaght - Hospital.
20:49 Hospital - Cookstown.
21:21 Cookstown - Belgard.

Green Line:
21:41 St. Stepehn's Green.
22:24 St. Stepehn's Green - Harcourt.
23:43 Harcourt - Charlemont.
25:08 Charlemont.
26:06 Ranelagh.
28:24 Cowper.
29:29 Milltown.
30:09 Windy Arbour.
31:26 Dundrum.
32:57 Balally.
34:41 Kilmacud.
36:11 Sandyford.
38:40 Ballyogan Wood - Leopardstown Valley.
39:25 The Gallops.
39:59 The Gallops - Glencairn.
40:23 Central Park - Sandyford.

Videoens placering


Tilføj en kommentar

Dit navn

Se også

Linje: Dublin sporvognslinje Grøn
Links om sporvogne i Dublin
Selskab: Luas
Videoer om sporvogne i Dublin

Sidst opdateret: 17. december 2020.

© 2004-2021: Henrik Boye

Tysklands flag

Storbritanniens flag

Følg Sporvognsrejser på Facebook

SPORVOGNSREJSER
Sporvognsrejser logo